Kulturistika

Súťaže prebiehajú formou prideľovania bodov jednotlivým súťažiacim. Porota sleduje objem svalovej hmoty, predvedené pózy aj detaily, ktoré by mali byť dobre viditeľné. Pred samotnou súťažou je dôležitý tréning podľa tréningového plánu a jeho súčasťou sú aj striktné diéty. Kulturistika sa môže vykonávať buď na profesionálnej alebo na amatérskej úrovni. Tá profesionálna sa delí na kategóriu do 90 kg a nad 90 kg, v amatérskej prebiehajú Majstrovstvá sveta súťaže v kategóriách podľa hmotnosti.

kulturistika

Ženy-kulturistky
Dnes už nič nie je nemožné, aj takému silovému športu akou je kulturistika sa môžu venovať aj ženy. Nedosahuje však až takú atraktivitu ako v mužskej populácii, pretože cvičením sa ženské telo mení a vytráca sa ženskosť. Jemné črty sa záťažou postupne menia na mužské, prsia sa stávajú len horou svalov a celkový výzor naberá na objeme až nad mieru, ktorá by bola pre ženu žiaduca. Nájdu sa však aj také ženy, ktoré s tým problém nemajú a sú ochotné vzdať sa ženskosti, len aby sa presadili a niečo v tejto športovej disciplíne dokázali. Posadnutosť bodybuildingom nie je len výsadou mužov.

posilování

Kulturistika v minulosti a dnes
Ako je na tom kulturistika vo svete s obľúbenosťou dnes? V časoch „zlatej éry“ boli známi kulturisti ako Serge Nubert, Arnlod Schwarzenegger, Franco Columbu a oni sa podieľali na spopularizovaní tohto športu medzi ľuďmi. Postupom času prešiel tento šport rôznymi fázami vývoja, v 90. rokoch minulého storočia sa však kulturistika začala venovať viac objemu ako tvarovaniu svalstva. Prvý, kto tento smer zaviedol, bol Dorian Yates, ktorý získal cenu Mr. Olympia 6x za sebou v rokoch 1992 až 1997. Všetkých vtedajších kulturistov nechával ďaleko za sebou svojim obrovským objemom, čo sa mnohým nepáčilo a vyčítali mu, že šport nasmeroval nesprávnym smerom. Postupne tak prichádzal o svojich fanúšikov a ľudia sa viac začali venovať kategórii „physique“, ktorá sa zameriava predovšetkým na krásu a estetiku. Dobrý marketing aj médiá spôsobili, že v poslednom období sa kulturistika opäť dostáva do povedomia a naberá na popularite. Veľkú zásluhu na tom majú súčasné hviezdy ako je Phill Heat, ktorý síce oplýva mohutnými svalmi, ale aj napriek tomu nestratil nič z estetiky, čím sú diváci nadšení a obdivujú jeho fantastickú genetiku.

5/5 - (1 vote)