Hotovosť či kreditka?

1. Rozpočet
 
Mnoho ľudí verí, že je jednoduchšie držať sa rozpočtu, pokiaľ platíte v hotovosti. Ak platíte kartou, istým spôsobom nevidíte peniaze, ktoré míňate a preto je možné, žeminiete viac, ako ste pôvodne chceli. Ak však máte hotovosť a počas nákupov vidíte ako pomaly miznú bankovky a aj posledné drobné mince, začnete prehodnocovať, či danú vec naozaj potrebujete a ak bankovky zmiznú úplne a mince vám vystačia na jeden chlieb, viete, že ste dosiahli svoj povolený limit.peníze na sňůře.jpg
 
2. Obchody
 
Či tomu uveríte alebo nie, stále existujú obchody, ktoré nemajú terminál a teda neprijímajú platby kartou. Ak si teda chcete byť istí že sa vyhnete problému či strápneniu pri pokladni, ak by sa nedalo platiť kartou, je lepším spôsobom hotovosť.
 
3. Pohodlie
 
Samozrejme, že používanie karty je oveľa pohodlnejšie. Platba je rýchlejšia (nakoľko už pri 90% kariet je možné platiť bezkontaktne), nemusíte so sebou nosiť peňaženku plnú bankoviek a v prípade krádeže jednoducho zavoláte do banky a používanie karty pozastavia, takže vaše peniaze sú v bezpečí. Ak by vám ukradli peňaženku s hotovosťou je pravdepodobnejšie, že svoje peniaze už neuvidíte.
 
4. Bankové prínosy
 
Pri platbe hotovosťou jednoducho dostanete svoj tovar a je po všetkom. Nákupom pomocou karty môžete získať viac výhod – cashback na kartu, skorší prístup k novému tovaru (najmä v e-shope) a rôzne výhody v samotnej banke (napríklad lacnejší balíček služieb či rôzne zľavy pri požívaní karty).plná peněženka.jpg
 
5. Budovanie bonity
 
Používanie hotovosti vám nepomôže vybudovať si dobrú bonitu v banke, pokiaľ by ste mali záujem o hypotéku alebo inú pôžičku. Pri zohľadňovaní o poskytnutí úveru sú totiž hodnotené najmä príjmy a výdavky, ktoré prebiehajú na účte (samozrejme, ak nie ste dlhodobo v takzvanom mínuse a pokiaľ áno, tak sa posudzuje, či ho splácate včas a podobne).

4.5/5 - (2 votes)